Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/278747/virtual/www/cz/setup.inc:1) in /data/web/virtuals/278747/virtual/www/_modules/articles.php on line 835
Ohlédnutí za MS 2007 a 2015 - WMTBOC 2023
WMTBOC 2023

Ohlédnutí za MS 2007 a 2015

Letošní rok to není poprvé, co se čeští orienťáci ujímají pořádání mistrovství světa v MTBO. To se na české půdě konalo již dvakrát (a málem třikrát). V roce 2007 proběhlo u Nového Města na Moravě a v roce 2015 v Liberci. Ke třetímu mistrovství se schylovalo v roce 2020, ale zastavila ho pandemie Covid-19. České MTBO závody mají ve světě pověst jedněch z nejkvalitnějších a této pověsti vždy dostálo i MS pod českou taktovkou.

5. mistrovství světa v MTBO, 2007

Do organizace v okolí Nového Města na Moravě se tehdy pod vedením Libora Zřídkaveselého zapojily tři moravské kluby - SK OS Nové Město na Moravě, SK Žabovřesky Brno a KOS TJ Tesla Brno. Pro českou výpravu to bylo nejúspěšnější MS. Naši borci vybojovali jednu stříbrnou medaili ve štafetách zásluhou tria Martin Ševčík, Jaroslav Rygl, Lubomír Tomeček a dvě bronzové medaile na krátké trati zásluhou Lubomíra Tomečka a Markéty Jiráskové. To byla také úplně první individuální medaile pro ženskou část teamu. No a na longu cinkl bronz Jaroslavu Ryglovi.

Pořadatelé v rámci šampionátu zařídili hned dvě premiérové akce. V programu se poprvé objevil sprint a zároveň se uskutečnil první přímý televizní přenos z MTBO. Nejlépe snad o akci vypoví stručné zhodnocení sepsané krátce po mistrovství pro mtbo.cz z pera Jiřího Vraného, trenéra reprezentačího týmu: "MS se pořadatelům opravdu hodně povedlo. Po organizační stránce šlo vše jak mělo a většina závodníků (nejen našich) tvrdila totéž co já - tedy že lépe uspořádané MS tu zatím nebylo..."

Martin Ševčík na dojezdu v ještě "staré" biatlonové aréně v Novém Městě na Moravě. (foto: mtbo.cz)

Program obsahoval pět závodů: sprint, middle, kvalifikace na long, finále long a štafety. Startovalo 109 mužů, 65 žen a celé akce se účastnilo 22 zemí. V ženské elitě se jednoznačně nejlépe dařilo Xenii Chernych z Ruska, která vyhrála dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili v individuálních závodech a stříbro ve štafetě. Na stupně jí doprovázela také Michaela Gigon z Rakouska, která zde vyhrála svou čtvrtou zlatou medaili (long), druhou stříbrnou medaili (middle) a první bronz (štafety). Na předních pozicích se držela i Christine Schaffner, která posbírala páté (sprint a štafety), čtvrté (middle) a třetí místo (long). Pátou ženou roku 2007 byla Ingrid Stengard, které se podařilo umístit na páté pozici ve všech individuálních disciplínách. V mužských závodech nebyli adepti na medaile tak jasní. Jeremie Gilmann z Francie si pódia užil ze všech nejvíc. Vybojoval 2 stříbra (middle, sprint), bramborovou medaili na longu a zlato ve štafetě. Jinak se muži na předních příčkách poctivě střídali.

Markéta Jirásková na třetím místě, MS v NMNM v roce 2007. (foto: mtbo.cz)

Návrat po osmi letech. Mistrovství světa v Liberci, 2015

Tentokrát se reprezentanti sjeli do Liberce. Pořadatelství se ujal klub Slavia Liberec orienteering pod vedením Michala Horáčka. I tento rok byl v některých ohledech průkopnický. Do pořádání zasáhl internet a povinnost pořadatelů podávat online přenosy závodů přes IOF Live Centre. Kromě toho pořadatelé zapojili kabely pro systém Sport Ident Air+ pro bezkontaktní snímání časů na cílové čáře a Martina Tichovská si dojela pro své první a v zápětí i druhé zlato na mistrovství světa.

Martina Tichovská zvítězila v Liberci dvakrát. (foto: mtbo.cz)

Celý kolotoč čítal 4 závody, tedy middle, sprint, long a štafety a to všechno dvakrát, jelikož se tentokrát společně s MS dospělých pořádalo i MS juniorů (v programu bylo již od roku 2008). Celkem se šampionátu účastnilo 106 mužů, 63 žen, 66 juniorů, 37 juniorek a 31 trenérů a dalšího personálu z 28 zemí.

Pro českou reprezentaci to bylo další nejúspěšnější MS v pořadí. Doma zůstalo 6 medailí: 2 bronzové - ženská štafeta (Paulíčková, Březinová, Tichovská) a Marek Pospíšek na middlu, dvě stříbrné - Vojtěch Stránský na sprintu a Martina Tichovská na middlu a dvě zlata Martiny Tichovské ze sprintu a longu. Tento počet cenných kovů čeští borci překonali číslem 9 až v roce 2018 v Rakousku.

Jan Svoboda, člen reprezentace razí poslední kontrolu. (foto: mtbo.cz)

O přední příčky v ženské elitě si v čele s Martinou Tichovskou říkalo více žen. Emily Benham Kvale z Velké Británie odjížděla s jednou bronzovou medailí (middle) a dvěma 4. místy (sprint, long). Gaelle Bartet z Francie získala jedno zlato (middle), dvě pátá místa (sprint, long) a 4. místo ve štafetě.

V mužích bylo tentokrát obsazení nejvyšších stupínků konzistentnější. Luca Dallavalle z Itálie získal všechny tři cenné kovy: zlato na sprintu, stříbro na Middlu a bronz na longu. Dvě zlata (middle, long) a stříbro ze štafet získal Anton Foliforov z Ruska. Jussi Laurila z Finska obsadil druhou příčku na longu a na zbývajících dvou závodech dojel na pátém místě a své štafetě zafinishoval na bronzové pozici.

Ač se přípravy dalšího mistrovství světa v ČR chýlily ke konci již v roce 2020, ze známých důvodů bylo zrušeno. A tak s nadšením z dalšího domácího šampionátu vyhlížíme 18. srpna 2023 až odstartuje 19. mistrovství světa v MTBO, tentokrát v Jičíně.

Česká reprezentace v roce 2007. (foto: mtbo.cz)