Světový šampionát MTBO v Jičíně bude šetrný
Orientační sporty jsou již nyní jedním z nejšetrnějších sportů. A letošní MTBO (mountain bike orienteering) šampionát v Jičíně nebude jiný.
“Naším sportovištěm jsou lesy a města - nepotřebujeme stavět haly nebo stadiony, vystačíme si s tím, co nám dává příroda, nebo bylo již dříve vybudováno,” popisuje Matěj Burda z Českého svazu orientačních sportů první a zásadní výhodu “orienťáku” směrem k péči o životní prostředí.
Orientační sporty nejsou náročné ani na energetické zdroje - naším pohonem jsou vlastní svaly a naše "sportoviště" není třeba vytápět ani klimatizovat. Zároveň nás naši závislost na přírodních či městských prostředích silně motivuje ke starostlivosti o přírodu a krajinu, do které se i v budoucnu chceme vracet.
“Principy udržitelnosti jsou hodnotou, o kterou chceme při pořádání mistrovství světa v MTBO usilovat,” říká ředitel organizačního výboru Pavel Musil. Centra závodů, neboli arény v podobě stanů a mobilních plotů, se postaví pouze za účelem konání akce na nezbytný počet dnů a jakmile akce skončí, pořadatelé vše opět uklidí. Louka bude zase sloužit jako pastvina a náměstí jako prostor pro občany i turisty.
(Foto: MěÚ Jičín)
Veškerý materiál pro zázemí sportovců, pořadatelů i fanoušků (ploty, toalety, stany, stoly, kontroly) si půjčíme, případně využíváme již hotovou infrastrukturu. “Ve spolupráci se SŠGS v Nové Pace necháme ze zbytkového dřeva vyrobit stojany na kontroly, dřevěné kolíky a ukazatele, které se, s výjimkou log, znovu využijí na dalších závodech a akcích pořádaných Sportcentrem Jičín,” doplňuje Pavel Musil.
Svým dílem přispějí k nižší uhlíkové stopě mistrovství i další drobnosti. Například pivo Bernard se v arénách bude točit do skla a ne do kelímků. Jídlo pro závodníky a pořadatele necháme zabalit do recyklovatelných obalů. Květiny pro vítěze budou z lokálních zdrojů.